«Powrót

Podkarpaccy podatnicy znów pobili rekord w ilości złożonych PIT-ów w formie elektronicznej.

Podkarpaccy podatnicy znów pobili rekord w ilości złożonych PIT-ów w formie elektronicznej.

Podkarpaccy podatnicy znów pobili rekord w ilości złożonych PIT-ów w formie elektronicznej.

Za 2016 r. do podkarpackich urzędów skarbowych – jednostek Krajowej Administracji Skarbowej wpłynęło więcej  PIT-ów wysłanych przez Internet niż w roku ubiegłym.
 

W woj. podkarpackim podatnicy przesłali do urzędów skarbowych przez Internet prawie 490 tys. PIT-ów za 2016r. Chodzi o zeznania roczne: PIT-28, 36, 36L, 37, 38 i 39. To o ponad 50 tys. e-PIT-ów więcej niż rok wcześniej.
 

Wykres wskazujący liczbę złozonych e-PIT-ów za lata 2013-2016 (link otwiera grafikę w nowym oknie)


Dane wskazują, że podkarpaccy podatnicy coraz chętniej korzystają z możliwości elektronicznego złożenia zeznania rocznego PIT. Od lat notujemy przyrost składanych w formie elektronicznej zeznań. I tak, za 2013 r. do podkarpackich urzędów skarbowych wpłynęło ponad 295 tys. zeznań w formie elektronicznej (co stanowiło ok. 37 % wszystkich złożonych zeznań), za 2014 r. było ich prawie 380 tys. (co stanowiło ok. 48 % wszystkich złożonych zeznań), za 2015 r. wpłynęło ich ponad 437 tys. (co stanowiło ok. 55 % wszystkich złożonych zeznań), natomiast za 2016 r. zeznań złożonych w formie elektronicznej było prawie 490 tys. (co stanowi 61 % wszystkich złożonych zeznań).
 

Zeznanie roczne PIT składają osoby, które w danym roku uzyskały przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podatnicy mogą to zrobić w sposób tradycyjny – w formie papierowej lub przez Internet. Przez Internet swoje zeznanie podatkowe mogą wysłać zarówno osoby, które rozliczaja się indywidualnie jak i wspólnie z małżonkiem oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci.
 

W okresie składania zeznań rocznych jednostki Krajowej Administracji Skarbowej przygotowały sporo udogodnień dla podatników.

Pracownicy urzędów skarbowych z woj. podkarpackiego pomagali podatnikom przy wysyłaniu PIT-ów przez Internet. W salach obsługi w urzędach skarbowych uruchomione były specjalne stanowiska komputerowe, korzystając z których podatnicy mogli złożyć zeznanie drogą elektroniczną i skorzystać z pomocy pracowników urzędów.

Ponadto podobnie jak w latach ubiegłych, również w tym roku w dniach 24-25 marca, w 6 galeriach handlowych w naszym województwie, tj. w trzech rzeszowskich oraz w Przemyślu, Stalowej Woli i Mielcu zorganizowane zostały punkty do wysyłania PIT-ów przez Internet. W tych dniach pracownicy jednostek Krajowej Administracji Skarbowej – urzędów skarbowych obsłużyli prawie 1 tys. podatników.

Dodatkowo, w ostatnich dniach kwietnia, w celu ułatwienia podatnikom wywiązania się z obowiązku złożenia zeznania rocznego, wydłużone zostały godziny pracy urzędów skarbowych. W dniu 22 kwietnia br. w Urzędzie Skarbowym w Brzozowie, Dębicy, Krośnie, Lesku, Leżajsku, Łańcucie, Mielcu, Nisku, Rzeszowie, Sanoku, Stalowej Woli, Tarnobrzegu i Ustrzykach Dolnych organizowany był „Dzień Otwarty" w czasie którego podatnicy mogli uzyskać fachową pomoc przy rozliczaniu swoich zeznań rocznych do godz. 18:00.
 

Wykres porównujący liczbę złożonych PIT-ów w formie papierowej oraz w formie e-PIT-ów za 2016 r. (link otwiera grafikę w nowym oknie)


W każdym z urzędów skarbowych woj. podkarpackiego ponad 50 % wszystkich złożonych zeznań PIT za 2016 r. stanowiły zeznania złożone w formie elektronicznej. W trzech urzędach skarbowych tj. w Dębicy, Lubaczowie i Tarnobrzegu odsetek składanych zeznań PIT w formie elektronicznej osiągnął prawie 75 % wszystkich złożonych zeznań PIT za 2016 r. Wysyłając PIT przez Internet można to zrobić szybko i sprawnie, nie wychodząc z domu, a złożenie zeznania w formie elektronicznej potwierdzane jest automatycznie za pomocą Urzędowego Poświadczenia Odbioru.
 

Wykres wskazujący liczbę zeznań za 2016 r. złożonych w formie elektronicznej z podziałem na rodzaj PIT (link otwiera grafikę w nowym oknie)


Na Podkarpaciu najwięcej zeznań rocznych za 2016 r., które wpłynęły do urzędów skarbowych drogą elektroniczną złożonych zostało na formularzu PIT-37 (składanym w szczególności, gdy uzyskano przychody ze stosunku pracy, emerytur lub rent krajowych czy z działalności wykonywanej osobiście). Złożono ich ponad 367 tys. Natomiast zeznań za 2016 r. na formularzu PIT-36 (składanych m.in. przy prowadzeniu działalności gospodarczej na zasadach ogólnych lub w przypadku otrzymywania emerytur lub rent zagranicznych) wpłynęło drogą elektroniczną ponad 80 tys. Z kolei zeznań PIT-36L w formie elektronicznejzłożono ponad 13 tys. Takie formularze składają osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które zdecydowały się na opodatkowanie podatkiem liniowym.

Elektronicznych formularzy PIT-38 przeznaczonych do rozliczania przychodów/dochodów kapitałowych – m.in. ze zbycia papierów wartościowych, za 2016 r. było niespełna 6 tys., natomiast elektronicznych zeznań PIT-39, w których wykazuje się przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, za 2016 r. wpłynęło prawie 1,5 tys.

Wśród formularzy składnych przez Internet były także zeznania PIT-28,  przeznaczone dla osób uzyskujących przychody opodatkowane w formie zryczałtowanej. Takich zeznań za 2016 r. wpłynęło w wersji elektronicznej do podkarpackich urzędów skarbowych ponad 21 tys.


Wykres wskazujący liczbę złozonych e-PIT-ów za 2015-2016 r. z podziałem na US (;ink otwiera grafikę w nowym oknie)


W woj. podkarpackim najwięcej zeznań rocznych drogą elektroniczną wysłali podatnicy będący we właściwości :

  • Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie (ponad 44 tys.);
  • Urzędu Skarbowego w Krośnie (ponad 40 tys.);
  • Urzędu Skarbowego w Dębicy (ponad 38, 5 tys.);
  • Urzędu Skarbowego w Mielcu (ponad 34, 5 tys.);
  • Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie (ponad 34, 3 tys.).

Największy wzrost zeznań złożonych przez Internet w stosunku do roku ubiegłego odnotowały:

Lp.

 Urzędy

 

e-Pity

za 2016 r.

e-Pity

 za 2015 r.

Wzrost

w proc.

1.

Urząd Skarbowy w Nisku

11 477

9 635

ponad 19 %

2.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie

44 114

37 155

ponad 18,7 %

3.

Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie

34 375

29 210

ponad 17,7 %

4.

Urząd Skarbowy w Przemyślu

32 624

28 155

ponad 15,9 %

5.

Urząd Skarbowy w Ustrzykach Dolnych

4 573

3 996

ponad 14,4 %

W pozostałych urzędach skarbowych woj. podkarpackiego wzrost złożonych zeznań w formie elektronicznej mieści się w przedziale od 6 % do 13 %.
 

Warto również dodać, że realizacja zwrotów nadpłat z zeznań może przebiegać szybciej w przypadku złożenia zeznania PIT przez Internet. W części urzędów skarbowych woj. podkarpackiego zwroty nadpłat z zeznań za 2016 r. złożonych drogą elektroniczną już się zakończyły, a w większości dobiegają końca. Pomimo, że termin ustawowy na zwrot nadpłaty wynosi 3 miesiące od dnia złożenia zeznania, to urzędy skarbowe starają się dokonać zwrotu w jak najkrótszym czasie.

 

* Zamieszczone dane wg. stanu na dzień 30 czerwca 2017 r. Dane mogą ulegać zmianie.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 07.07.2017 Data publikacji: 07.07.2017 14:12 Data ostatniej modyfikacji: 10.07.2017 11:14
Autor: Edyta Furman, Paweł Staszkiewicz Osoba publikująca: Paweł Staszkiewicz Osoba modyfikująca: Edyta Furman
Rejestr zmian