«Powrót

Startują pierwsze centra obsługi

Startują pierwsze centra obsługi

Startują pierwsze centra obsługi

W tle mapa Polski z zaznaczonymi miastami w których uruchomione zostały centra obsługi

1 września Administracja Podatkowa uruchamia centra obsługi. To nowe udogodnienie, dzięki któremu podatnicy będą mogli załatwić swoje sprawy nie tylko we własnym urzędzie, ale zrobią to także w wybranych miejscach na terenie całego kraju. Ponadto w centrach, oprócz spraw podatkowych, będzie można złożyć wybrane dokumenty z obszaru ZUS i akcyzy. Także od 1 września mikroprzędsiębiorca w centrach obsługi, będzie mógł skorzystać z pomocy asystenta podatnika.
 

W województwie podkarpackim centrum obsługi uruchomione zostanie 1 września br. w Drugim Urzędzie Skarbowym w Rzeszowie przy ul. Siemieńskiego 18, gdzie również pilotażowo zostanie uruchomione stanowisko asystenta podatnika dla mikroprzedsiębiorców, dla których w sprawach podatku dochodowego właściwym jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie.

Dotychczas podatnik mógł załatwiać sprawy tylko w swoim urzędzie skarbowym, w zależności od miejsca zamieszkania lub siedziby. Było to szczególnie uciążliwe dla tych, którzy pracują lub studiują z dala od domu. Uzyskanie np. zaświadczenia wymagało nawet kilkusetkilometrowej podróży. Od września, wystarczy wizyta w jednym z 50 centrów obsługi.

Plakat informujący o lokalizacji 50 centrów obsługi (plik otwiera plakat w nowym oknie) 10,1 MB

W centrach obsługi pracownicy Administracji Podatkowej będą przyjmować podania i deklaracje, wydawać zaświadczenia, informować podatników o ich prawach i obowiązkach.

Centra ułatwią przedsiębiorcom, szczególnie tym najmniejszym, dostęp do usług Administracji podatkowej, Służby Celnej oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oprócz spraw realizowanych dotychczas przez urzędy skarbowe przedsiębiorcy będą mogli m.in.:

  •     złożyć deklaracje uproszczone z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U od samochodów osobowych lub uzyskać potwierdzenie zapłaty akcyzy,
  •     złożyć dokumenty ubezpieczeniowe (zgłoszeniowe i rozliczeniowe )

 

W centrach obsługi podatnicy będą mogli także pilotażowo skorzystać z pomocy asystenta podatnika.

Plakat informujący o usłudze asystenta podatnika (plik otwiera plakat w nowym oknie) 2,56 MB

Obsługa podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą przez asystenta podatnika obejmować będzie przede wszystkim udzielanie informacji w zakresie wypełniania deklaracji podatkowych (także składanych elektronicznie), udzielanie pomocy i wsparcia w konkretnych sprawach podatnika, przekazywanie informacji na temat przepisów prawa podatkowego (a w tym uprawnień przysługujących podatnikom).

Ponadto, asystent podatnika będzie udzielał informacji spoza zakresu działania urzędu skarbowego – dotyczących ubezpieczeń społecznych czy też podatku akcyzowego. Czynności wykonywane przez asystenta podatnika nie będą stanowiły doradztwa podatkowego.

Asystent podatnika wyznaczany jest na wniosek podatnika. Asystent podatnika będzie realizował swoje zadania przez okres nie dłuższy niż 18 miesięcy od dnia wydania podatnikowi potwierdzenia nadania numeru identyfikacji podatkowej.

Pliki do pobrania

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 27.08.2015 Data publikacji: 27.08.2015 11:27 Data ostatniej modyfikacji: 04.01.2016 12:31
Autor: Izba Skarbowa w Rzeszowie Osoba publikująca: Edyta Furman Osoba modyfikująca: Edyta Furman
Rejestr zmian