«Powrót

O funkcjonowaniu KAS na Podkarpaciu w Polskim Radiu Rzeszów

O funkcjonowaniu KAS na Podkarpaciu w Polskim Radiu Rzeszów

O funkcjonowaniu KAS na Podkarpaciu w Polskim Radiu Rzeszów

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Tomasz Janeczek w Polskim Radiu Rzeszów

Gościem audycji Po pierwsze Gospodarka w Polskim Radiu Rzeszów w dniu 12 kwietnia br. był Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Tomasz Janeczek. Mówił o funkcjonowaniu jednostek KAS na Podkarpaciu.

Przypomniał, że od 1 marca 2017 r. w wyniku połączenia administracji podatkowej, Służby Celnej oraz kontroli skarbowej rozpoczęła funkcjonowanie Krajowa Administracja Skarbowa w skład której, w województwie podkarpackim wchodzą: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie, 23 urzędy skarbowe w dotychczasowej lokalizacji oraz Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu wraz z 3 delegaturami i 13 oddziałami celnymi.

Szczególne uprawnienia funkcjonariuszy celno-skarbowych
Szczególne uprawnienia funkcjonariuszy celno-skarbowych wynikające z ustawy o KAS są niezbędne do realizacji zadań określonych w art. 2 ustawy o KAS, gdzie oprócz zadań związanych z poborem podatków i niepodatkowych należności budżetowych, realizacją polityki celnej czy zapewnieniem obsługi i wsparcia podatnika oraz przedsiębiorcy w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych i celnych są również zadania takie jak rozpoznawanie, wykrywanie, zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń związanych z naruszeniem przepisów prawa.

W tym celu funkcjonują w ramach jednostek KAS, tj. Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie oraz Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu piony organizacyjne zajmujące się analizą ryzyka, kontrolą celno-skarbową i zwalczaniem przestępczości ekonomicznej.

W celu umożliwienia realizacji zadań wynikających z ustawy o KAS jednostki KAS wykonują:

  • kontrolę podatkową – prowadzoną przez naczelników urzędów skarbowych na dotychczasowych zasadach w oparciu o przepisy Ordynacji podatkowej
  • kontrolę celno-skarbową – prowadzoną przez naczelników urzędów celno-skarbowych na podstawie przepisów ustawy o KAS, w ramach tego typu kontroli prowadzone są czynności operacyjno-rozpoznawczych, które przeprowadzają wyłącznie funkcjonariusze pełniący służbę w wyodrębnionych komórkach organizacyjnych.

Ponadto w związku ze specyfiką naszego województwa jaką jest obsługa granicy zewnętrzna UE w ramach Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie funkcjonuje dodatkowy pion celno-graniczy.

Kontrole bez zapowiedzi
Od 1 marca nowopowstałe jednostki KAS – urzędy celno-skarbowe mają uprawnienia do przeprowadzania kontroli celno-skarbowych, nakierowanych na zwalczanie przestępstw prowadzonych na szeroką skalę, powodujących istotną szkodę dla Skarbu Państwa, jak na przykład wyłudzenia VAT.

Kontrole celno-skarbowe poprzedzane są dokładną analizą ryzyka i przeprowadzane są w przypadku nieprzestrzegania przepisy prawa oraz w sytuacji gdy okoliczności faktyczne uzasadniają niezwłoczne przeprowadzenie kontroli celno-skarbowej. Taka kontrola jest wszczynana na podstawie okazywanej legitymacji służbowej.

Odróżnić należy kontrole celno-skarbowe od kontroli podatkowych przeprowadzanych przez urzędy skarbowe na dotychczasowych zasadach wynikających z przepisów Ordynacji podatkowej.


Ostateczny kształt jednostek KAS na Podkarpaciu
W ramach KAS na Podkarpaciu od 1 marca funkcjonują:

  • Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie
  • 23 urzędy skarbowe w tym 1 wyspecjalizowany US (Podkarpacki US w Rzeszowie) – w dotychczasowej lokalizacji
  • Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu
  • 3 delegatury UCS w Rzeszowie, Przemyślu i Krośnie
  • 13 oddziałów celnych w dotychczasowej lokalizacji w tym 5 obsługujących przejścia graniczne w Medyce, Korczowej, Budomierzu, Krościenku i Jasionce


Wyniki pracy za okres 1 m-ca (marca) jednostek KAS funkcjonujących w województwie podkarpackim, m.in.:
Papierosy: 2 628 573 sztuk
Krajanka tytoniowa: 136,40 kg
Tytoń do fajki wodnej: 48 kg
Alkohol: 13 338 litrów
Paliwo: 2 730 litrów
Bursztyn: 94,96 kg
Kosmetyki: 510 sztuk
Zegarki: 88 sztuk
Telefon Iphone 1 szt.
Środki ochrony roślin: 19 kg i 76,5 l
Odpady: 73,85 kg
Art. weterynaryjne dla koni – odżywki: 15 litrów i 42 kk
 

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 13.04.2017 Data publikacji: 13.04.2017 09:32 Data ostatniej modyfikacji: 26.04.2017 09:35
Autor: Edyta Furman Osoba publikująca: Paweł Staszkiewicz Osoba modyfikująca: Edyta Furman
Rejestr zmian