«Powrót

Udaremnione próby przemytu bursztynu.

Udaremnione próby przemytu bursztynu.

Udaremnione próby przemytu bursztynu.

fot. KAS
fot. KAS
fot. KAS
W środę 21 lutego br. funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu udaremnili przemyt nieoszlifowanego bursztynu na przejściu granicznym w Budomierzu. Tego samego dnia, podczas wspólnego patrolu funkcjonariuszy KAS i SG  w m. Barwinek zatrzymano oszlifowany bursztyn niewiadomego pochodzenia. 
 
6 kg nieobrobionego bursztynu usiłowała przewieźć przez granicę, bez dokonania zgłoszenia celnego i uiszczenia należności przywozowych, obywatelka Ukrainy.
Kobieta kierowała osobowym fiatem, który rankiem 21 lutego br. wjechał na przejście graniczne w Budomierzu.  Pojazd wytypowany został przez funkcjonariuszy KAS do szczegółowej kontroli, podczas której doszło do ujawnienia niezgłoszonego do kontroli towaru.
 
Tego samego dnia, podczas wspólnej kontroli drogowej funkcjonariuszy KAS i SG w m. Barwinek, doszło także do zatrzymania bursztynu. Tym razem 9 kg nieoszlifowanego bursztynu, zatrzymano u 49-letniego ob. Ukrainy, który nie posiadał żadnych dokumentów potwierdzających legalność pochodzenia towaru. Wartość zatrzymanego bursztynu oszacowano na ponad 65 tys. złotych.
 
To kolejne przypadki zatrzymanego w tym miesiącu bursztynu przez funkcjonariuszy KAS w woj. podkarpackim.  5 lutego funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Medyce udaremnili przemyt 2,6 kg tego cennego kruszcu, a 10 lutego zatrzymali kolejne 1,6 kg. 
 
* 19 lutego br. Krajowa Administracji Skarbowa i Ministerstwo Środowiska podpisały porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie ograniczenia nielegalnego wydobywania, obrotu bursztynem, kamieniami szlachetnymi, półszlachetnymi i ozdobnymi oraz meteorytami. Współpraca ma na celu ograniczenie nielegalnego procederu a także popularyzowanie wiedzy geologicznej.  Bursztyn oraz inne kamienie wykorzystywane w jubilerstwie (szlachetne, półszlachetne i ozdobne) a także meteoryty stanowią często cenne okazy naukowe i edukacyjne. Dlatego szczególnie wartościowe okazy, zatrzymane przez KAS przy próbie ich przemytu, będą, po orzeczeniu przepadku na rzecz Skarbu Państwa, trafiały do muzeów lub instytucji kulturalnych czy naukowych.
 
W ubiegłym roku, funkcjonariusze KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu zatrzymali 424 kg bursztynu, głównie podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w woj. podkarpackim.