«Powrót

Podkarpacka KAS zacieśnia współpracę z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie.

Podkarpacka KAS zacieśnia współpracę z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie.

Podkarpacka KAS zacieśnia współpracę z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie.

fot. KAS
fot. KAS
fot. KAS
W czwartek 18 stycznia Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie podpisał porozumienie o współdziałaniu z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie.
 
Efektywne i skuteczne wykonywanie zadań w zakresie egzekwowania ograniczeń dotyczących roślin,  produktów roślinnych i przedmiotów wprowadzanych z państw spoza UE na teren Polski a także nadzór nad przemieszczaniem i wprowadzeniem do obrotu środków ochrony roślin to główne założenia zawartego dziś porozumienia.
 
Porozumienie podpisane przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie komisarza Grzegorza Skowronka i Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa Mariana Sobutkę wzmacnia prowadzone dotychczas współdziałania obydwu instytucji. Porozumienie przewiduje wzajemną pomoc w wykonywaniu czynności kontrolnych, wymianę informacji, doświadczeń  a także organizowanie wspólnych szkoleń. 
 
Wymiana informacji i skuteczne współdziałania przekładają się tutaj na zabezpieczenie obszaru UE m.in. przed nielegalnym przywozem niewiadomego pochodzenia środków ochrony roślin. Szefowie obydwu instytucji szczególnie podkreślili podczas spotkania bardzo dobrą , dotychczasową współpracę w zakresie udaremniania przemytu środków ochrony roślin na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w woj. podkarpackim. 
 
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie  wykryli w 2017r. 127 przypadków, podczas których udaremniono wprowadzenie do nielegalnego obrotu 643 kg i 986 litrów niewiadomego pochodzenia pestycydów.  To około 55 % wszystkich takich zatrzymań przez funkcjonariuszy KAS w całym kraju.  
 
Szczególny nacisk we współpracy obydwu instytucji położony jest także na obszar przemieszczania środków ochrony roślin w tranzycie a także poprzez magazyny czasowego składowania.
 
 
Wymiana doświadczeń i wzmacnianie kompetencji
Zwalczając nielegalny import środków ochrony roślin, funkcjonariusze  Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie systematycznie podnoszą swoje umiejętności i kompetencje podczas szkoleń i warsztatów.   
Z ich doświadczenia korzystają także służby w innych krajach. Podczas ubiegłorocznej konferencji zorganizowanej we wrześniu w Antwerpii przez EUROPOL, ekspert rzeszowskiej Izby Administracji Skarbowej prezentował działania Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie zwalczania przemytu środków ochrony roślin na przykładzie podkarpackiej KAS. 
 
W woj. podkarpackim przejściem granicznym wyznaczonym do kontroli fitosanitarnej przejście graniczne w Korczowej. Graniczny Oddział WIORiN w Korczowej obsługuje także na wezwanie kolejowy punkt wwozu w Medyce i lotniczy w Jasionce.