«Powrót

Dyżur ekspertów z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie w Polskim Radiu Rzeszów

Dyżur ekspertów z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie w Polskim Radiu Rzeszów

Dyżur ekspertów z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie w Polskim Radiu Rzeszów

Kobieta i mężczyzna w studiu Polskiego Radia Rzeszów
Kobieta rozmawiająca przez telefon w studiu Polskiego Radia Rzeszów
Mężczyzna rozmawiający przez telefon w studiu Polskiego Radia Rzeszów

W dzisiejszym Kalejdoskopie w Polskim Radiu Rzeszów dyżur telefoniczny prowadzili eksperci z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie Kierownik Działu Czynności Analitycznych i Sprawdzających Krystyna Kwolek i Bartosz Wilk pracownik Działu. Dyżur dotyczył rozliczeń rocznych PIT za 2017 r.

Podatnicy głównie pytali o ulgi z jakich można skorzystać w rozliczeniu zeznania podatkowego za 2017 r. Najczęściej pytania dotyczyły ulgi rehabilitacyjnej: warunków jakie należy spełniać aby z niej skorzystać, wydatków które można odliczyć i możliwości skorzystania z odliczeń w jej ramach kiedy osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności pozostaje na utrzymaniu osoby z najbliższej rodziny. Dużo pytań dotyczyło możliwości odliczeń w zakresie używania samochodu przez osoby niepełnosprawne – zmiany w tym zakresie w stosunku do lat ubiegłych, oraz odliczenia odpłatnego pobytu w sanatorium – jakie wydatki można odliczyć.

Dużym zainteresowaniem dzwoniących cieszyła się również tzw. ulga na dzieci, podatnicy pytali o wiek dziecka umożliwiający skorzystanie z tego odliczenia oraz o  wysokość przysługującej ulgi przy większej ilości dzieci.

Były również pytania dot. korekt zeznania rocznego, kosztów uzyskania przychodu, terminu złożenia zeznania za 2017 r. czy sposób rozliczenia dochodów uzyskanych za granicą - zzy w każdym przypadku podatnik osiągający dochody za granica ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego, a także co w przypadkach, jeżeli podatek został zapłacony za granicą.

Eksperci poza tym, że odpowiadali na pytania słuchaczy, informowali również o udogodnieniach przygotowanych przez Krajową Administrację Skarbową, oraz zachęcali do korzystania z elektronicznej formy wysyłania rocznych zeznań PIT, wskazując różne możliwości, przygotowane przez Ministerstwo Finansów, złożenia rocznego zeznania, m.in.:

·         aplikacja e-Deklaracje Desktop, która umożliwia wyłącznie osobom fizycznych wypełnienie i wysłanie deklaracji drogą elektroniczną podpisanych "danymi autoryzującymi" (podpis elektroniczny zapewniający autentyczność deklaracji i podań oparty na danych autoryzujących).

·         Wniosek PIT-WZ, na podstawie którego urząd skarbowy sporządza zeznanie podatkowe PIT-37. Składając wniosek PIT-WZ przekazujemy do urzędu skarbowego informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej ulgi na dzieci, wydatków, które zostały poniesione na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazania 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Na podstawie posiadanych informacji od pracodawców lub organów rentowych i danych z wniosku PIT-WZ urząd skarbowy przygotuje zeznanie podatkowe.

·         Wstępnie wypełnionym zeznaniu podatkowym (PFR), tj. propozycji rozliczenia rocznego za rok 2017 na formularzu PIT-37 lub PIT-38. Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PFR PIT-37 jest sporządzane przez administrację skarbową wyłącznie na podstawie informacji otrzymanych od płatników oraz od organów rentowych PIT-11, PIT-8C i PIT-R, PIT-40A/,  a PIT-38 na podstawie informacji PIT-8C. Jeśli podatnik otrzymał przychody, które nie zostały ujęte w udostępnionym PFR to powinien je dopisać. Można także wpisać ulgi i odliczenia.

·         Możliwość złożenia przez emerytów i rencistów oświadczenia PIT-OP o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego (OPP). Jeśli emeryt lub rencista chce przekazać 1% swojego podatku dla wybranej OPP, wystarczy, ze złoży takie oświadczenie w którym wskaże nr KRS wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Na podstawie tego oświadczenia urząd skarbowy przekaże wskazanej organizacji kwotę 1% podatku.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.szybkipit.pl (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym) oraz na  Portalu Podatkowym - intuicyjnym, funkcjonalnym i łatwym w obsłudze systemie teleinformatycznym administracji skarbowej, wspierającym podatników w prawidłowym wypełnianiu obowiązków podatkowych. Portal wchodzi w skład serwisu Ministerstwa Finansów i jest dostępny pod adresem: www.finanse.mf.gov.pl (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym).

Niezmienny pozostał termin do składania rocznych zeznań podatkowych –  w tym roku PIT-y należy złożyć do 30 kwietnia 2018 r.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 23.03.2018 Data publikacji: 23.03.2018 15:41 Data ostatniej modyfikacji: 16.06.2020 08:20
Autor: Krystyna Kwolek, Edyta Furman Osoba publikująca: Edyta Furman Osoba modyfikująca: Agnieszka Siwy
Rejestr zmian