«Powrót

Zabezpieczone kolejne nielegalne automaty do gier.

Zabezpieczone kolejne nielegalne automaty do gier.

Zabezpieczone kolejne nielegalne automaty do gier.

fot. archiwum KAS
Funkcjonariusze KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku zatrzymali 7 automatów do gier. 
 
27 lipca funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Delegatury Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu prowadząc wspólne działania z funkcjonariuszami Policji w Przeworsku, zatrzymali w nielegalnym salonie na terenie Przeworska 7 automatów. Niezarejestrowane maszyny służyły do urządzania nielegalnych gier hazardowych. 
 
W samym tylko lipcu funkcjonariusze przemyskiej Delegatury Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego współdziałając z funkcjonariuszami Policji z Przemyśla i z Przeworska zatrzymali łącznie 14 nielegalnych automatów do gier.  Od początku roku liczba maszyn zatrzymanych przez  funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej w woj. podkarpackim sięga blisko 400 automatów.
 
Monopol państwa
Zgodnie z nowelizacją ustawy o grach hazardowych, od 1 kwietnia br. podmioty prywatne nie mogą urządzać gier na automatach poza kasynami gier (oznacza to również zakaz posiadania automatów do gier poza wyjątkami wskazanymi w ustawie, np. kasyna, dostawcy, serwisanci).
 
Przepisy dopuszczają możliwość urządzania gier na automatach w salonach gier, ale ich wyłącznym organizatorem jest jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, wykonująca monopol państwa w tym zakresie. Określone zostały ograniczenia lokalizacyjne dla salonów gier  (np. minimalna odległość od szkół czy kościołów) a także dopuszczalna ilość automatów dostępnych w salonie (3-50 szt.)
Zgodnie z nowymi przepisami, zmieniła się wysokość kar oraz rozszerzył się zakres podmiotów, które podlegają karom za łamanie przepisów ustawy. Kary za urządzanie gier na automatach bez wymaganej koncesji – wzrosły z 12 tys. do 100 tys. zł od każdego automatu. Odpowiedzialność ponoszą nie tylko podmioty urządzające nielegalne gry na automatach, ale także właściciele lokali, w których urządzane są takie gry.  Za nielegalne posiadanie automatów jest też przewidziana odpowiedzialność karna-skarbowa: kara grzywny do 720 stawek dziennych albo kara pozbawienia wolności do lat 3, albo obie te kary łącznie (art. 107 kks). 
 
Krajowa Administracja Skarbowa zapewnia specjalny numer telefonu oraz adres e-mail, na który można zgłaszać nielegalne praktyki hazardowe. Osoby, które posiadają taką informacje proszone są o kontakt za pomocą: Krajowego Telefonu Interwencyjnego 800 060 000 lub przekazanie informacji drogą e-mail: powiadom-clo@mofnet.gov.pl.