«Powrót

Wieźli spore ilości gotówki, nie zgłosili do kontroli.

Wieźli spore ilości gotówki, nie zgłosili do kontroli.

Wieźli spore ilości gotówki, nie zgłosili do kontroli.

fot. KAS
fot. KAS
fot. KAS
Podczas kontroli podróżnych na przejściach  granicznych w Budomierzu, Medyce i Krościenku, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej ujawnili niezgłoszone do kontroli znaczne ilości krajowych i zagranicznych środków płatniczych. 
 
Największą kwotę, przewoził w piątek 5 stycznia  obywatel Ukrainy. 45-letni mężczyzna przekraczał polsko-ukraińską granicę w Budomierzu. W jego bagażu funkcjonariusze KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu wykryli 330 tys. złotych, 77 tys. funtów brytyjskich oraz ponad 116 tys. koron szwedzkich.  Przeciwko mężczyźnie wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe a na poczet grożącej kary zabezpieczona został kwota 15 tys. złotych.
 
Deklaracji dewizowej nie złożył także obywatel Ukrainy, który dzień wcześniej przekraczał granicę w Krościenku.  Podczas kontroli pojazdu, którym poruszał się mężczyzna, funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Krościenku ujawnili ponad 195 tys. złotych.  
Za niedopełnienie obowiązku dokonania zgłoszenia środków płatniczych podróżny ukarany został mandatem w wysokości 4 tys. złotych.
 
 
Z kolei podczas kontroli na przejściu granicznym w Medyce, funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Medyce wykryli w osobowym mercedesie 100 tys. złotych. Gotówka schowana była za jednym z paneli, a  przewożący pieniądze 36-letni mężczyzna tłumaczył, że pieniądze przeznaczone na zakup samochodu dostawczego ukrył dla bezpieczeństwa.  Brak zgłoszenia przewożonej gotówki zakończył się także w tym przypadku nałożeniem mandatu w wysokości 4 tys. złotych.
 
Osoby przekraczające granicę państwową mają obowiązek zgłaszać w formie pisemnej przywóz do kraju oraz wywóz za granicę krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, jeżeli ich wartość przekracza łącznie równowartość 10.000 euro.