«Powrót

Pracownicy KAS spotkali się ze studentami

Pracownicy KAS spotkali się ze studentami

Pracownicy KAS spotkali się ze studentami

Studenci zgromadzeni na sali w trakcie wykładu
Pracownicy KAS prowadzą wykład dla studentów

Przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej województwa podkarpackiego, we współpracy z Wydziałem Zamiejscowym Prawa i Nauk o Społeczeństwie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Stalowej Woli oraz ze Stalowowolskim Kołem Naukowym Studentów Prawa „Viribus Unitis" zorganizowali spotkanie, którego tematyka dotyczyła zagadnień związanych z rozliczaniem podatku od towarów i usług z użyciem Jednolitego Pliku Kontrolnego, jak również oszustw, wykorzystujących specyficzną konstrukcję tego podatku.

Wykład „Jednolity Plik Kontrolny JPK_VAT – jak to działa" poprowadził Andrzej Lasociński, Za-ca Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie. Omówione w jego trakcie zostały zasady dotyczące przekazywania danych dotyczących rozliczenia podatkowego poprzez wysyłanie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Podczas wystąpienia zaznaczył, że wprowadzenie tej formy przekazywania informacji do Szefa  Krajowej Administracji Skarbowej ma na celu w głównej mierze uszczelnienie systemu podatkowego, przynosząc korzyści zarówno Krajowej Administracji Skarbowej, jak i samym przedsiębiorcom. Dzięki JPK organy skarbowe zyskują informacje dotyczące transakcji handlowych podatników, mogąc skuteczniej i trafniej typo-wać podmioty do kontroli. Analiza zgromadzonych danych pozwoli kierować działania tam, gdzie jest podwyższone ryzyko ujawnienia nieprawidłowości i w efekcie podatnicy będą mniej absorbowani kontrolami rozliczeń podatkowych.

Drugą prelekcję „Oszustwa w podatku od towarów i usług oraz ich konsekwencje" poprowadził Mariusz Partyka – Starszy Ekspert Skarbowy w Dziale Kontroli Podatkowej oraz Wymiany Informacji Międzynarodowej w Podkarpackim Urzędzie Skarbowym w Rzeszowie. Omówił przykłady i scenariusze oszustw podatkowych polegających na tworzeniu skomplikowanych łańcuchów transakcji czy czynności pozornych, których celem jest wyłudzanie zwrotów podatku VAT. W trakcie wykładu wyjaśnione zostały konsekwencje wynikające ze świadomej współpracy z podmiotami organizującymi tego typu proceder, jak i potencjalne zagrożenia związane z nieświadomym uczestnictwem w tzw. „karuzeli podatkowej".

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 23.04.2018 Data publikacji: 23.04.2018 14:27 Data ostatniej modyfikacji: 16.06.2020 09:29
Autor: Agnieszka Siwy Osoba publikująca: Agnieszka Siwy Osoba modyfikująca: Agnieszka Siwy
Rejestr zmian