«Powrót

O jednolitym pliku kontrolnym w Radio VIA

O jednolitym pliku kontrolnym w Radio VIA

O jednolitym pliku kontrolnym w Radio VIA

Gościem Radia VIA 2 stycznia był Andrzej Lasociński – Zastępca Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie. Mówił o jednolitym pliku kontrolnym.

Od 1 stycznia 2018 roku mikroprzedsiębiorcy objęci zostali obowiązkiem comiesięcznego przesyłania jednolitego pliku kontrolnego JPK_VAT. Obowiązek ten do końca ubiegłego roku dotyczył jedynie dużych, małych i średnich przedsiębiorców.
Wprowadzenie tej formy przekazywania informacji do Szefa  Krajowej Administracji Skarbowej ma na celu w głównej mierze uszczelnienie systemu podatkowego, przynosząc korzyści nie tylko dla Krajowej Administracji Skarbowej ale również i dla przedsiębiorców. Z jednej strony organy skarbowe zyskują wszelkie informacje dotyczące transakcji handlowych podatnika za dany okres, mogąc skuteczniej i trafniej typować do kontroli, z drugiej zaś strony podatnicy będą mniej absorbowani kontrolami rozliczeń podatkowych.
Pliki JPK_VAT należy przesyłać tylko i wyłącznie elektronicznie w określonej strukturze i formacie, przy czym ważne jest ich właściwe podpisanie. Służyć do tego może podpis kwalifikowany bądź profil zaufany. W żadnym wypadku nie należy wysyłać jednolitego pliku kontrolnego zwykłym e-mailem bądź za pomocą platformy ePUAP na skrzynkę urzędu skarbowego. Ważne jest również to, że nawet w przypadku wyboru przez podatnika kwartalnych terminów składania deklaracji VAT, pliki JPK_VAT przesyłane będą do Szefa  Krajowej Administracji Skarbowej w terminach miesięcznych.

Więcej informacji o JPK_VAT na stronie www.jpk.mf.gov.pl

 

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 05.01.2018 Data publikacji: 05.01.2018 15:01 Data ostatniej modyfikacji: 10.01.2018 11:00
Autor: Agnieszka Siwy Osoba publikująca: Agnieszka Siwy Osoba modyfikująca: Agnieszka Siwy
Rejestr zmian