«Powrót

Niezgłoszone kaktusy w bagażu podróżnego przylatującego z USA

Niezgłoszone kaktusy w bagażu podróżnego przylatującego z USA

Niezgłoszone kaktusy w bagażu podróżnego przylatującego z USA

Na zdjęciu widnieją kaktusy

17 października 2018r., w terminalu przylotowym Port Lotniczy Rzeszów - Jasionka funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na Podkarpaciu ujawnili 6 szt. żywych kaktusów, które mogą należeć do gatunków zagrożonych wyginięciem i być objęte ochroną gatunkową na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwaną także Konwencją Waszyngtońską CITES.

 

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu, z Oddziału Celnego Port Lotniczy Rzeszów – Jasionka podczas kontroli podróżnego przylatującego z USA ujawnili w jego bagażu 6 szt. kaktusów, przewożonych bez stosownego pozwolenia ministra właściwego do spraw środowiska oraz bez dokonania zgłoszenia.

Za przewożenie bez zezwolenia przez granicę UE okazu gatunku chronionego grozi odpowiedzialność karna z art. 128 ust.1 ustawy o ochronie przyrody.


Przewóz przez granicę bez pozwolenia okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem (CITES) oraz przedmiotów z nich wykonanych jest złamaniem przepisów ustawy o ochronie przyrody i naraża na poważne kary (kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoka kara grzywny, przepadek okazów).

W celu ochrony kaktusów przed nadmierną eksploatacją, rośliny te od 1975 r. objęte są przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) – wszystkie gatunki kaktusów (z rodziny Cactaceae) ujęte są w jej załącznikach I lub II oraz odpowiednio w aneksach A i B do rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97 obowiązującego na terenie Unii Europejskiej.

Egzekwowanie postanowień Konwencji Waszyngtońskiej, w związku z różnorodnością gatunkową fauny i flory objętej ochroną – kilkadziesiąt tysięcy gatunków, możliwe jest jedynie w oparciu o wiedzę specjalistyczną. Wiedza ta jest przekazywana funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej na różnego rodzaju szkoleniach.

Wiedza funkcjonariuszy, ich świadomość ekologiczna oraz regulacje prawne stają się narzędziami w rozpowszechnianiu wśród społeczeństwa idei ochrony przyrody.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 22.10.2018 Data publikacji: 22.10.2018 16:11 Data ostatniej modyfikacji: 25.10.2018 11:32
Autor: Teresa Piechowicz-Barzyk Osoba publikująca: Teresa Piechowicz-Barzyk Osoba modyfikująca: Teresa Piechowicz-Barzyk
Rejestr zmian