«Powrót

Nielegalny hazard na celowniku KAS.

Nielegalny hazard na celowniku KAS.

Nielegalny hazard na celowniku KAS.

Kolejne 2 automaty do gier zabezpieczyli w miniony czwartek funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno– Skarbowego. Niezarejestrowane maszyny, służące  do nielegalnego urządzania gier hazardowych zatrzymane zostały w Jaśle. W ostatnim kwartale funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej (KAS) w woj. podkarpackim zatrzymali 62 automaty do gier.
 
6 lipca br. funkcjonariusze krośnieńskiej delegatury Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu prowadzili działania kontrolne na terenie Jasła. W wyniku podjętych działań funkcjonariusze zabezpieczyli w jednym z lokali  2 automaty do gier, działające wbrew obowiązującym przepisom.
 
Jak zauważają funkcjonariusze, automatów jest znacznie mniej niż przed wprowadzeniem zmian w prawie ( od 1 kwietnia br. obowiązują zmienione przepisy w zakresie warunków urządzania gier hazardowych w Polsce).
 
W ostatnim kwartale funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (KAS) w woj. podkarpackim zatrzymali 62 automatów do gier. Łączna ilość zatrzymanych maszyn od początku roku sięga 374 automatów. 
 
Monopol państwa
Zgodnie z nowelizacją ustawy o grach hazardowych, od 1 kwietnia br. podmioty prywatne nie mogą urządzać gier na automatach poza kasynami gier (oznacza to również zakaz posiadania automatów do gier poza wyjątkami wskazanymi w ustawie, np. kasyna, dostawcy, serwisanci).
 
Przepisy dopuszczają możliwość urządzania gier na automatach w salonach gier, ale ich wyłącznym organizatorem jest jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, wykonująca monopol państwa w tym zakresie. Określone zostały ograniczenia lokalizacyjne dla salonów gier  (np. minimalna odległość od szkół czy kościołów) a także dopuszczalna ilość automatów dostępnych w salonie (3-50 szt.)
 
Zgodnie z nowymi przepisami, zmieniła się wysokość kar oraz rozszerzył się zakres podmiotów, które podlegają karom za łamanie przepisów ustawy. Kary za urządzanie gier na automatach bez wymaganej koncesji – wzrosły z 12 tys. do 100 tys. zł od każdego automatu. Odpowiedzialność ponoszą nie tylko podmioty urządzające nielegalne gry na automatach, ale także właściciele lokali, w których urządzane są takie gry.  Za nielegalne posiadanie automatów jest też przewidziana odpowiedzialność karna-skarbowa: kara grzywny do 720 stawek dziennych albo kara pozbawienia wolności do lat 3, albo obie te kary łącznie (art. 107 kks). 
 
Krajowa Administracja Skarbowa zapewnia specjalny numer telefonu oraz adres 
e-mail, na który można zgłaszać nielegalne praktyki hazardowe. Osoby, które posiadają taką informacje proszone są o kontakt za pomocą: Krajowego Telefonu Interwencyjnego 800 060 000 lub przekazanie informacji drogą e-mail: powiadom-clo@mofnet.gov.pl.