«Powrót

Nielegalna fabryka melasy tytoniowej zlikwidowana

Nielegalna fabryka melasy tytoniowej zlikwidowana

Nielegalna fabryka melasy tytoniowej zlikwidowana

fot. KAS
fot. KAS
fot. KAS
fot. KAS
Funkcjonariusze KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu współpracując z funkcjonariuszami Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej i CBŚP z Chełma  doprowadzili do likwidacji znajdującej się pod Jarosławiem nielegalnej wytwórni melasy tytoniowej. Zatrzymano trzech ob. Ukrainy oraz 7,5 tony gotowego do dystrybucji produktu. Wprowadzenie do obrotu takiej ilości melasy naraziłoby na uszczuplenie podatku akcyzowego w kwocie nie mniejszej niż 3,4 mln złotych.
 
Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z  funkcjonariuszami KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego i CBŚP z Chełma od kilkunastu miesięcy rozpracowywali członków grupy przestępczej działającej na terenie woj. podkarpackiego oraz w innych miejscowości na terenie kraju.
 
Ujawniono, że pod Jarosławiem na Podkarpaciu znajduje się nielegalna fabryka melasy tytoniowej z profesjonalną linią technologiczną służącą m.in. do mieszania półfabrykatów sprowadzonych z krajów UE. 
 
W grudniu 2017r. funkcjonariusze współpracujących służb dokonali tam przeszukań i zatrzymań. W wyniku przeprowadzonej akcji, na gorącym uczynku zatrzymano trzech obywateli Ukrainy.
 
Funkcjonariusze na miejscu ujawnili 7,5 tony (w pojemnikach i kartonach) gotowej już do dystrybucji melasy tytoniowej. Zabezpieczono tam też profesjonalną linię produkcyjną z urządzeniami służącymi do  mieszania półproduktów, nasączania ich esencjami i olejkami aromatycznymi, a następnie pakowania do zafoliowanych paczek. Zabezpieczono też faktury i dokumenty przewozowe na półprodukty sprowadzane z państw UE.
 

Ze strony Krajowej Administracji Skarbowej w  działaniach wzięło udział  15 funkcjonariuszy Referatów Realizacji z  Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu.

 
Z zebranych materiałów operacyjnych, wynika, że melasa tytoniowa z dużym zyskiem miała być dystrybuowana na rynki państw Europy Zachodniej. W Polsce kilogram melasy pochodzącej z legalnego źródła kosztuje 250 zł.  
 
Obecnie, wobec podejrzanych obywateli Ukrainy prokurator z Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie wydał postanowienie o zastosowaniu środków zapobiegawczych w postaci: dozoru policji, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych po 40 tys. zł od osoby.
 
W dalszym ciągu sprawa ma charakter rozwojowy. Nie wyklucza się dalszych zatrzymań.