«Powrót

Międzynarodowa konferencja poświęcona wyzwaniom statystyki transgranicznej.

Międzynarodowa konferencja poświęcona wyzwaniom statystyki transgranicznej.

Międzynarodowa konferencja poświęcona wyzwaniom statystyki transgranicznej.

Prelegenci konferencji
Wystąpienie Marszałka Województwa Podkarpackiego
Dyrekor Izby Administracji Skarbowej wśród prelegentów konferencji
W dniach 18-19 kwietnia 2018 r. w Rzeszowie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pod hasłem „Statystyka transgraniczna a spójność przestrzenna – wyzwania i perspektywy". W pierwszym panelu dyskusyjnym udział wziął Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie kom. Grzegorz Skowronek. 
 
Pierwszy panel konferencji poświęcony został współczesnym zadaniom statystyki transgranicznej i euroregionalnej jako narzędzia wspierania systemu monitorowania polityki spójności. W debacie udział wzięli wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz, wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego dr Grażyna Marciniak, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, poseł na Sejm RP prof. Józefa Hrynkiewicz oraz goście zagraniczni. Wśród uczestników pierwszego panelu znaleźli się także m.in. poseł na Sejm RP Wojciech Buczak, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Sylwester Czopek oraz Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie kom. Grzegorz Skowronek.
 
Podczas swojego wystąpienia Dyrektor Izby zwrócił uwagę na udział Krajowej Administracji Skarbowej w podejmowaniu działań w zakresie monitorowania zjawisk społeczno-gospodarczych na obszarze transgranicznym, wskazując na uruchomiony przez KAS końcem ubiegłego roku system ANPRS.PL L (Automatyczny System Rozpoznawania Numerów Rejestracyjnych). Pozwala on gromadzić dane nt. miejsca, czasu i danych pojazdu oraz osób przekraczających granice  UE  na terenie Litwy, Łotwy i Estonii (szlak Via Baltica oraz przekraczających granice państwową RP z Rosją, Białorusią i Ukrainą oraz przez przejście promowe w Świnoujściu. Gromadzone w ten sposób dane pozwalają nie tylko zwalczać przemyt towarów i zapobiegać oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania, ale także monitorować przewóz towarów oraz prowadzić statystyki i analizy w zakresie badania ruchu towarowego.  
 
Jak podkreślał kom. Grzegorz Skowronek „Badania, które służą do zbierania szeregu informacji dotyczących m.in. charakterystyki obszarów przygranicznych przy zewnętrznej granicy Unii Europejskiej wykorzystywane są przez KAS w celu prowadzenia działalności analitycznej, prognostycznej i badawczej dotyczącej zjawisk występujących we właściwości KAS oraz analizy ryzyka. Z drugiej Strony KAS (IAS Rzeszów) udostępnia gromadzone dane w celu prowadzenia takich badań czego przykładem jest podjęta współpraca w zakresie przekazywania danych statystycznych z Systemu ANPRS PL."
 
Przy wdrożeniu systemu ANPRS w głównej mierze zaangażowani byli funkcjonariusze i pracownicy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, Podkreślić trzeba także ich  wieloletnią współpracę w wymianie informacji z Urzędem Statystycznym w Rzeszowie i doświadczenia w prowadzeniu czynności analitycznych, które w ostatnich latach realizowane były m.in. w Zintegrowanym Systemem Obsługi Granicy CAIFS II. To ogólnopolski system informatyczny, koordynowany i zarządzany także z poziomu Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
 
W obradach dwóch dni konferencji, które odbyła się w ramach 100. rocznicy utworzenia GUS,  udział wzięło 45 panelistów z Polski, gości z Ukrainy, Słowacji, Rumunii, Holandii, Austrii, Francji, Szwajcarii a także Chin.
 
21 grudnia 2017 r. Szef Krajowej Administracji Skarbowej i Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zawarli  porozumienie o współpracy w zakresie szacowania wolumenu przemytu na przejściach lądowych na zewnętrznej granicy lądowej UE na terenie RP oraz wykorzystywania metod i metodologii statystycznej do innych zagadnień związanych ze zwalczaniem przestępczości ekonomicznej.