«Powrót

Kontrolowali przemyskie noclegownie, przechwycili nie tylko papierosy.

Kontrolowali przemyskie noclegownie, przechwycili nie tylko papierosy.

Kontrolowali przemyskie noclegownie, przechwycili nie tylko papierosy.

Funkcjonariusze KAS i SG stoją przed rzędami pookładanych na sobie pudeł kartonowych z papierosami
Na biurkach piętrzą się paczki ujawnionych papierosów
Poukładane butelki z ujawnionym alkoholem
Karton z szarym mydłem
Termometry rtęciowe

Blisko 1,5 tys.  paczek papierosów, ponad 30 litrów alkoholu, ponad 300 termometrów rtęciowych, podrabianą odzież a także 2,5 tys. kostek mydła o nieznanym składzie zatrzymali podczas przeszukania przemyskich noclegowni funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej i Straży Granicznej.

Funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu prowadzili wspólne działania na terenie przemyskich noclegowni wraz z funkcjonariuszami Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.


W wyniku przeszukania pomieszczeń noclegowni, mundurowi wykryli blisko 1,5 tys. paczek papierosów,  ponad 30 litrów alkoholu bez polskich znaków akcyzy oraz ponad 100 szt. towarów, co do których zachodzi podejrzenie naruszenia praw własności przemysłowej.  Wśród ujawnionego towaru były także wycofane z obrotu termometry rtęciowe* (332 szt.) oraz 2,5 tys. kostek mydła o nieznanym składzie chemicznym.

Dodatkowo w okolicach noclegowni zatrzymano mężczyznę dokonującego sprzedaży papierosów bez polskich znaków akcyzy, u którego wykryto ponad 100 paczek papierosów.


Gdyby zatrzymany towar trafił do czarnorynkowego obrotu, Skarb Państwa straciłby14,5 tys. zł.  z tytułu nieuiszczonych należności celno- podatkowych.


Dalsze postępowanie w  stosunku do zatrzymanego towaru prowadzą funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu. Trwają czynności zmierzające do ustalenia właścicieli towaru.


*Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2007/51/WE od 3 kwietnia 2009 r. wprowadzony został zakaz wprowadzania do obrotu rtęci zawartej m.in. w termometrach lekarskich. Osobie, która wprowadza do obrotu lub stosuje rtęć w jej postaci własnej, jako składnik mieszaniny lub w wyrobie, w stosunku do której wprowadzono ograniczenie, grozi kara grzywny a nawet pozbawiania wolności do 2 lat.  Rtęć jest substancją o toksycznym działaniu zarówno dla ludzi jak i środowiska. Płynna rtęć paruje w temperaturze pokojowej; wnika do organizmu przez drogi oddechowe i skórę, co  może doprowadzić do zatrucia lub  zaburzeń widzenia.