«Powrót

KAS wspiera przedsiębiorczą młodzież. Finał trzeciej edycji konkursu „Przedsiębiorczość w praktyce" z udziałem Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

KAS wspiera przedsiębiorczą młodzież. Finał trzeciej edycji konkursu „Przedsiębiorczość w praktyce" z udziałem Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

KAS wspiera przedsiębiorczą młodzież. Finał trzeciej edycji konkursu „Przedsiębiorczość w praktyce" z udziałem Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

fot. KAS
fot. KAS
fot. KAS
fot. KAS
fot. KAS
fot. KAS
fot. KAS
fot. KAS
fot. KAS
6 czerwca 2018 r. w  Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego odbyła się gala finałowa konkursu „Przedsiębiorczość w praktyce". To projekt w ramach programu edukacji ekonomicznej, którego głównym celem jest kształtowanie wśród uczniów postaw przedsiębiorczych oraz przekazywanie wiedzy ekonomicznej i umiejętności praktycznych przydatnych w prowadzeniu działalności gospodarczej.
 
Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie, obok Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Oddziału ZUS w Rzeszowie oraz NBP Rzeszów jest jednym z kluczowych partnerów projektu. To właśnie eksperci urzędów skarbowych województwa podkarpackiego już od trzech lat wpierają młodzież w realizacji zadań związanych z udziałem w projekcie. W tegorocznej edycji konkursu, 34 ekspertów z 17 urzędów skarbowych w woj. podkarpackim przeprowadziło praktyczne warsztaty w 25 szkołach, w ramach których młodzież zdobyła umiejętności w zakresie m.in. rozliczania z tytułu podatków, wypełniania i składania właściwych dokumentów  rozliczeniowych czy wyboru formy opodatkowania. Warsztaty z udziałem partnerów projektu pozwalają uczniom na przygotowanie biznesplanów, które prezentowane są podczas gali finałowej.
 
Projekt był objęty patronatem honorowym przez Wojewodę Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego i Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Wicemarszałek Maria Kurowska otwierając oficjalnie galę, mówiła o znaczeniu tego projektu:
Urząd marszałkowski od pierwszej edycji aktywnie włączył się we współorganizację tego projektu. Uważamy, że przedsiębiorczość to istotna cecha młodych ludzi i chcemy, aby ona Was fascynowała, abyście się w nią włączali. …..To jedyny taki konkurs w Polsce i to właśnie na Podkarpaciu jest pilotażowo przeprowadzany – powiedziała Maria Kurowska.
 
Obecny podczas finałowej gali konkursu Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie komisarz Grzegorz Skowronek, zwracając się do młodzieży powiedział:
Zaangażowaliśmy się w ten projekt edukacyjny, chcąc umożliwić Wam zdobycie wiedzy i nowych umiejętności, tak byście mogli stać się w przyszłości odpowiedzialnymi konsumentami czy przedsiębiorcami, byście byli gotowi do podejmowania wyzwań, przed którymi postawi Was życie. Znajomość zagadnień dotyczących podatków jest niezwykle ważna nie tylko dla przedsiębiorców, ale dla wszystkich obywateli- 
podkreślił Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, nawiązując do realizowanych przez KAS kierunków działania i rozwoju na lata 2017-2020, wśród których wsparcie podatnika i przedsiębiorcy w wypełnianiu obowiązków podatkowych i celnych jest jednym z kluczowych elementów. 
 
W projekcie, który koordynuje Zespół Szkół Technicznych w Leżajsku, uczestniczyło 759 osób. W półfinale wzięło udział 25 szkół, a w finale swoje biznesplany zaprezentowało 6 zespołów. 
 
Prezentacje pomysłów na biznes oceniało jury, w składzie którego zasiadał m.in. przedstawiciel Krajowej Administracji Skarbowej - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Leżajsku Wiesław Cisek.
Najlepszy zdaniem komisji okazał się biznesplan przygotowany przez ucznennice z Zespołu Szkół w Ropczycach, które  zdobyły I miejsce w konkursie. Za przygotowanie biznesplanu firmy, która ma zajmować się organizowaniem przyjęć i imprez okolicznościowych, przedsiębiorcze uczennice otrzymały główną nagrodę w postaci laptopów.  Drugie miejsce zajęła młodzież Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsk, a trzecie uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Brzozowie.
 
W projekt zaangażowane były Urzędy Skarbowe  w Brzozowie, Dębicy, Jarosławiu, Jaśle, Kolbuszowej, Krośnie, Leżajsku, Lubaczowie, Nisku, Przemyślu, Przeworsku, Ropczycach, Rzeszowie, Stalowej Woli, Tarnobrzegu.
 
Podczas gali można było wysłuchać także ciekawych wykładów  Tomasza Sadowskiego - naczelnika Wydziału Cyberbezpieczeństwa NBP oraz przedstawiciela biznesu Adama Rachwała właściciela firmy RSTechnology Gniewczyna Tryniecka.