«Powrót

Jedziesz za granicę? Uważaj żeby przypadkiem nie zostać przemytnikiem.

Jedziesz za granicę? Uważaj żeby przypadkiem nie zostać przemytnikiem.

Jedziesz za granicę? Uważaj żeby przypadkiem nie zostać przemytnikiem.

kom. Małgorzata Czesak
kom. Małgorzata Czesak z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie była dziś gościem dnia w porannej audycji Radia Rzeszów. Rozmowa dotyczyła wakacyjnych podróży za granicę, a przede wszystkim ostrożności, jaką powinni kierować się turyści odwiedzający zwłaszcza egzotyczne kraje.
 
W ostatnich latach zatrzymano wielu Polaków narkokurierów. To efekt działalności gangów, których ofiarami stają się coraz częściej polscy turyści (rocznie co najmniej pół tysiąca Polaków).
 
Przemytnicy znajdują swe ofiary w restauracjach oraz hotelach. Nawiązują znajomość, a potem proszą o przewiezienie przez granicę paczki albo podrzucają narkotyki do bagażu.
 
O tym, jak ustrzec się przed kłopotami, których finał może okazać się tragiczny ponieważ są kraje, które za przemyt narkotyków skazują turystów na karę śmierci, mówiła dziś na antenie Radia Rzeszów kom. Małgorzata Czesak.
 
Jak nie stać się ofiarą przemytników?
- nie należy zostawiać swoich bagaży bez dozoru w miejscach publicznych
- nie należy powierzać swoich bagaży osobom obcym
- nie należy przyjmować od osób nie w pełni zaufanych żadnych rzeczy w celu przewiezienia przez granicę i przekazania ich później osobom trzecim
- należy zabezpieczać bagaż, żeby nie było do niego łatwego dostępu np. zamykać walizki na kluczyki
- w czasie kontroli granicznej należy szczególnie pilnować walizek, aby uniknąć ich celowej podmiany
- warto stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec wyjątkowo atrakcyjnych ofert wyjazdu za granicę
 
Najważniejsze! Zgłaszać funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej, Policji lub Straży Granicznej każda próbę wykorzystania do przewiezienia podejrzanych pakunków.
 
Zgodnie z art. 55 ust.1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, kto wbrew przepisom ustawy dokonuje przywozu, wywozu, wewnątrzwspólnotowego nabycia, dostawy lub przewozi przez terytorium RP lub terytorium innego państwa środki odurzające, substancje psychotropowe lub słomę makową, podlega grzywnie i karze pozbawiania wolności dl lat 5.
 
Kraje, w których za przemyt narkotyków, turystów skazuje się na karę śmierci: Tajlandia, Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indonezja, Malezja czy Wietnam.
 

Powiązane linki