«Powrót

Bursztynowy samochód

Bursztynowy samochód

Bursztynowy samochód

Funkcjonariuszka bierze w dłonie bryły rozsypanego na posadzce bursztynu
Funkcjonariuszka przy podniesionej klapie pojazdu sięga do jego wnętrza
Poszukiwanie skrytki pod zdemontowaną deską rozdzielczą
Zbliżenie skrytki umieszczonej w przednim fotelu
Bursztyn ukryty w silniku pojazdu
Bursztyn ukryty w silniku pojazdu
Bursztyn ukryty w silniku pojazdu

Funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu na przejściu granicznym w Korczowej wytypowali do kontroli lawetę z przewożonym na niej pojazdem. Po wykonaniu prześwietlenia urządzeniem RTG stwierdzili anomalie w obrazie, a w wyniku przeprowadzonej rewizji ujawnili ponad 47 kilogramów nieoszlifowanego bursztynu o szacowanej wartości przekraczającej 142 tys. zł.

Towar ukryty był w przerobionym zbiorniku paliwa, nagrzewnicy, podszybiu i przerobionej jednostce napędowej – silniku oraz skrzyni biegów samochodu przewożonego na lawecie. Do przemytu ujawnionego towaru przyznał się współwłaściciel auta, obywatel Ukrainy, wobec którego wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe. Oprócz ukrytego bursztynu zatrzymano także specjalnie przystosowany do przemytu pojazd.

To już kolejna w tym roku próba przemytu bursztynu, ujawniona przez Krajową Administrację Skarbową na Podkarpaciu. Pod koniec maja br. na przejściu granicznym w Korczowej udaremniono przemyt prawie 20 kg nieoszlifowanego bursztynu. Dla porównania w 2017 roku, funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu zatrzymali łącznie aż 424 kg tego kamienia, głównie podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w województwie podkarpackim.

Bursztyn oraz inne kamienie wykorzystywane w jubilerstwie (szlachetne, półszlachetne oraz ozdobne), a także meteoryty, stanowią często cenne okazy naukowe i edukacyjne. Dlatego szczególnie wartościowe okazy, zatrzymane przez KAS przy próbie ich przemytu, będą po orzeczeniu przepadku na rzecz Skarbu Państwa, trafiały do muzeów lub instytucji kulturalnych czy naukowych.19 lutego br. Krajowa Administracji Skarbowa i Ministerstwo Środowiska podpisały bowiem porozumienie w sprawie współdziałania w zakresie ograniczenia nielegalnego wydobywania, obrotu bursztynem, kamieniami szlachetnymi, półszlachetnymi i ozdobnymi oraz meteorytami. Współpraca ma na celu ograniczenie nielegalnego procederu, a także popularyzowanie wiedzy geologicznej.

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 04.07.2018 Data publikacji: 04.07.2018 15:34 Data ostatniej modyfikacji: 16.06.2020 13:38
Autor: Agnieszka Siwy Osoba publikująca: Agnieszka Siwy Osoba modyfikująca: Agnieszka Siwy
Rejestr zmian