«Powrót

Afgańczycy ukryli się w ciężarówce z winem, przyjechali do Polski.

Afgańczycy ukryli się w ciężarówce z winem, przyjechali do Polski.

Afgańczycy ukryli się w ciężarówce z winem, przyjechali do Polski.

fot. SG
fot. SG
4 września, około północy na parkingu w m. Wyżne (gm.Czudec), kierowca tira jadącego z Serbii usłyszał odgłosy dochodzące z naczepy jego pojazdu. Natychmiast powiadomił Policję ze Strzyżowa, która kilkanaście minut później przyjechała na miejsce. Na miejscu też pojawili się funkcjonariusze Straży Granicznej z Sanoka i Krajowej Administracji Skarbowej z Rzeszowa, ponieważ tir przewożący wino posiadał nienaruszone zamknięcia celne.
 
Po otwarciu naczepy, okazało się, że wewnątrz tira, gdzie przewożono palety z winem, znajdują się dwaj młodzi mężczyźni.
W wyniku dalszych czynności prowadzonych przez Straż Graniczną, ustalono, że mężczyźni to 19 –letni  ob. Afganistanu, którzy bez wiedzy kierowcy, jeszcze na terytorium Serbii, ukryli się w tirze przewożącym wino.  Celem ich podróży miały być Niemcy. Nie posiadali dokumentów ani pieniędzy. Mężczyźni zostali przebadani przez ratowników medycznych, nie mieli obrażeń.
 
Aktualnie, trwają czynności mające na celu wyjaśnienie okoliczności przekroczenia granicy przez Afgańczyków. Trwa też procedura mająca na celu umieszczenie nielegalnych migrantów w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców.
 
Wino w ilości 19360 litrów na 25 paletach przewożone było w procedurze tranzytu z Serbii do Rosji. Tir wraz z towarem został konwojowany do Oddziału Celnego w Rzeszowie. Po zakończeniu formalności, towar mógł z powrotem być transportowany do odbiorcy w Rosji.