«Powrót

Podkarpacka KAS o zmianach dla biznesu na konferencji Prawo do przedsiębiorczości- małe firmy, wielkie zmiany

Podkarpacka KAS o zmianach dla biznesu na konferencji Prawo do przedsiębiorczości- małe firmy, wielkie zmiany

Podkarpacka KAS o zmianach dla biznesu na konferencji Prawo do przedsiębiorczości- małe firmy, wielkie zmiany

fot. KAS
fot. KAS
fot. KAS
fot. KAS
fot. KAS
fot. KAS
fot. KAS
10 września br. w Rzeszowie odbyła się kolejna konferencja z cyklu „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany".
W spotkaniu z przedsiębiorcami uczestniczył Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie  komisarz Grzegorz Skowronek.
Do udziału w spotkaniu "Prawo do przedsiębiorczości. Małe firmy, wielkie zmiany" zarejestrowało się 130 przedsiębiorców z regionu.
 
 
Konstytucja biznesu to największa od 30 lat reforma prawa podatkowego. To 5 ustaw, których celem jest uwolnienie polskiej przedsiębiorczości i niwelowanie barier w prowadzeniu działalności gospodarczej. 
 
„Propozycje zawarte w Konstytucji Biznesu będą realnie pomagać przedsiębiorcom" – powiedziała  wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz, otwierając spotkanie z przedsiębiorcami. Wicewojewoda podkreśliła, że w Konstytucji biznesu najważniejsze jest to, że wprowadzona została zasada "przyjaznej interpretacji przepisów" i domniemanie niewinności przedsiębiorców.
 
"Kolejne zmiany to rozstrzyganie wątpliwości na korzyć przedsiębiorców, powołanie rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, ułatwienia w zawieszeniu działalności gospodarczej. Takie niby drobne zmiany, które usuwają fundamentalne bariery w rozwoju gospodarczym" - dodała wicewojewoda. 
 
Konstytucja biznesu oznacza dla przedsiębiorców nie tylko realne gwarancje, ale stabilne i wysokiej jakości prawo, przewidywalne decyzje urzędników, będąc niejako „pasem startowym" dla młodych firm. 
 
Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Grzegorz Skowronek zaznaczył, że „Wsparcie uczciwie działających przedsiębiorców i budowa partnerskich relacji między KAS a światem biznesu to  jeden z kluczowych priorytetów  działania KAS w woj. podkarpackim".
Wśród zmian, które zostały już wprowadzone w ramach Konstytucji Biznesu dyrektor rzeszowskiej Izby Administracji Skarbowej wymienił m.in. domniemanie uczciwości podatnika. "Ta zasada ma wielką moc, ponieważ działa na korzyść podatnika"- powiedział.
 
Dyrektor podkreślił także stosowaną zasadę 3x P- prostota, przyjazność, przejrzystość.  "Podatnik nie musi czytać wszystkich przepisów. Naszym zadaniem jest komunikowanie się z przedsiębiorcami w czytelny, jasny i prosty sposób, a przez to budowanie zaufania, zrozumienia i przyjaznych relacji"- dodał dyrektor. 
 
Wśród rozwiązań, nad którymi pracuje administracja skarbowa, wymienił także nową Ordynację podatkową, która zapewni jeszcze większą ochronę podatnika w relacjach z organami podatkowymi.
 
Szczegółową informację na temat wdrożonych zmian, które już ułatwiają firmom działanie oraz planowane dalsze rozwiązania korzystne dla przedsiębiorców omówił w kolejnej części spotkania zastępca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Piotr Bauman.  
 
Ze strony Krajowej Administracji Skarbowej w spotkaniu wzięli także udział naczelnicy: Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie oraz Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie. 
 
W szczególnym zainteresowaniu przedsiębiorców obecnych na spotkaniu były zagadnienia dot. ułatwień w amortyzacji, likwidacja obowiązku wpłacania niewielkich zaliczek na  PIT i CIT, podniesienie rocznego limitu przychodów  ( z 1,2 do 2 mln euro), do którego podatnicy mogą prowadzić uproszczona księgowość czy zapowiadana od przyszłego roku obniżka stawki CIT do 8 % dla najmniejszych przedsiębiorców. 
 
Przedsiębiorcy obecni na konferencji mogli dowiedzieć się nie tylko  o zmianach, które wprowadza Konstytucja biznesu, a także porozmawiać o nich z przedstawicielami administracji i ekspertami m.in. z dziedziny prawa, finansów, funduszy europejskich i podatków.
 
W strefie  informacyjnej eksperci z  Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie oraz Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie udzielali przedsiębiorcom informacji i wyjaśnień dotyczących podatkowych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej.
 
Do udziału w spotkaniu "Prawo do przedsiębiorczości. Małe firmy, wielkie zmiany" w Rzeszowie zarejestrowało się 130 przedsiębiorców z regionu.
 
Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany" – to hasło ogólnopolskich spotkań informacyjnych organizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa są partnerami tego przedsięwzięcia.